Éveken át tartó belső gyötrődés után kétségbeesésében Steve végül elment a lelkipásztorához. A kitartó imádság, az elkötelezett gyülekezeti részvétel, az intenzív bibliaolvasás és a hűséges imádat sem oldotta meg lelki nyugtalanságát. Steve klinikai depresszióban szenvedett.

Ez gyakori forgatókönyv. A depresszióval és más mentális problémákkal küzdők közül sokan először lelki vezetőhöz fordulnak.

Akár tetszik, akár nem, a lelkipásztor gyorsbeavatkozó, amikor mentális problémával küzdő emberrel találkozik. Ennek ellenére kevés lelkész megy át megfelelő képzésen, és rendelkezik hatékony segédanyagokkal az ilyen problémák kezelésére. Ez pedig feladja a leckét annak, aki őszintén szeretne segíteni, de nem tudja, hogyan.

Mi a depresszió?

Mindenki átél szomorú időszakokat. De néha a csüggedés, a reményvesztettség és a kétségbeesés nyomasztónak tűnhet, és a reménytelenség és hiábavalóság tartós érzéséhez vezethet. A depresszió előfordulhat önmagában vagy más testi és/vagy mentális rendellenességekkel együtt.

A Centers for Disease Control and Prevention adatai szerint évente körülbelül 16 millió amerikai felnőtt szenved depressziótól. Az amerikaiak közel 17 százaléka lesz klinikai depressziós élete során.

Figyeljünk oda a ránk bízott emberek esetében a depresszió következő tüneteire:

  • Két hétig vagy tovább tartó szomorúságérzés.
  • Egykor élvezetesnek számító tevékenység iránti érdeklődés elvesztése.
  • Étkezési szokásokban bekövetkező változás.
  • Alvászavar.
  • Fáradtság, energiavesztés.
  • Alacsony önbecsülés és értéktelenség érzése.
  • Koncentrációs vagy döntéshozatali nehézségek.
  • Visszatérő gondolatok a halálról vagy öngyilkosságról.

A depresszió életet megváltoztató, súlyos mentális egészségügyi probléma. A depressziós ember gyakran küzd azzal, hogy normális életet éljen, és normális kapcsolatokat alakítson ki.

A klinikai depresszió önpusztító gondolatokhoz és viselkedésformákhoz, akár öngyilkossághoz vezethet. Emellett növeli a különböző testi betegségek, például a szívbetegség okozta halálozás kockázatát is.

Mi okozza a depressziót?

A depresszió okai összetettek, sőt ellentmondásosak. Fontos azonban felismerni, hogy a depresszió nem jellemhiba vagy szégyellni való dolog.

Nem segít az olyan javaslat, hogy például a depressziós embernek csak ki kellene törnie a helyzetéből, vagy saját hajánál fogva kellene kihúznia magát a bajból. Ezek tovább fokozhatják a személy lelki szorongását és az elszigeteltség érzését. Ugyanilyen problematikus az előre elkészített válasz vagy garancia arra, hogy a különböző spirituális gyakorlatok végleg száműzik a depressziós érzéseket.

Természetesen Isten meg tudja gyógyítani a mentális betegségeket. A Zsoltárok 147,3 szerint „Meggyógyítja a megtört szívűeket, és bekötözi sebeiket.” De akárcsak a testi betegségek esetében, a gyógyulás nem mindig könnyű vagy azonnali.

Számos probléma hozzájárulhat a depresszió kialakulásához, gyakran különböző mértékben és kombinációban. Ilyen például a genetikai hajlam, a hormonok vagy az agy kémiai egyensúlyának felborulása, a sérülés, a tartósan alacsony vagy negatív önértékelés, valamint a rendellenes testi állapotok, mint például betegség, fogyatékosság vagy krónikus fájdalom. Egyéb hozzájáruló tényezők lehetnek a kábítószerrel való visszaélés, bizonyos vényköteles gyógyszerek mellékhatásai, trauma és bántalmazás, gyász és veszteség, kapcsolati problémák, beleértve a zaklatást és a diszfunkcionális családot is,  a rendszeres testmozgás hiánya, a helytelen táplálkozás, a lelki és érzelmi problémák, mint például a bűntudat, a megbocsátás hiánya, és a stressz.

Soha ne feltételezzük, hogy valaki depressziója saját hibájának köszönhető, vagy csupán valami szándékos bűn eredménye.

Mit tehetünk?

A gyülekezetünkben valószínűleg van olyan illető, aki depresszióval küzd. Talán olyan is akad, aki már bizalmába fogadott bennünket a küzdelmeivel kapcsolatban. Mások talán fontolgatják, hogy felkeresnek bennünket, és azon tűnődnek, vajon biztonságosan megnyílhatnak-e lelki csatáik bemutatásával.

Hogyan szolgálhatunk a gyülekezet ezen tagjai felé kétségbeesésük közepette? Milyen lépéseket tehetünk, hogy segítsünk nekik a gyógyuláshoz közelebb kerülni?

A legtöbb lelkipásztor nem hivatásos lelkigondozó. Van azonban néhány olyan dolog, amellyel a depressziós gyülekezeti tagok életét meg tudja változtatni.

1. Elérés. Azzal, hogy a mentális egészségről beszélgetést kezdeményezünk, elérhetjük azokat, akiknek fájdalmai vannak. A depresszió témájú igehirdetés jó kiindulópont lehet.

A LifeWay Research 2014-es felmérése szerint a protestáns vezető lelkészek 66 százaléka ritkán foglalkozik lelki egészséget érintő problémákkal a szószékről.

A hallgatás és titkolózás légkörében a depresszióval kapcsolatos segítségkérés tabu marad. A gyülekezetbe járó sok tag továbbra is magában fogja tartani a fájdalmát, amíg nem tudja már tovább titkolni. Tárjuk ezeket a problémákat a nyilvánosság elé, hogy a gyógyulás elkezdődhessen!

Bátorság és együttérzés kell ahhoz, hogy az igazságot szeretetben kimondjuk, különösen, ha olyan kihívást jelentő kérdésről van szó, amelyet talán nem is értünk teljesen.

Nem hordozhatjuk egymás terhét, ha nem veszünk tudomást róluk.

2. Tisztelet. Azt a nagy termet, ahol a gyülekezet hagyományosan összejön, szentélynek – biztonságos helynek – nevezik. Tragikus módon sok mentális problémával küzdő ember nem érzi, hogy saját helyi gyülekezetében elfogadnák, és támogatnák.

A sérült embernek közösségre, együttérzésre és gondoskodásra van szüksége. Ehelyett gyakran szégyellni valónak, megbélyegzettnek és kitaszítottnak érezheti magát. Valamennyi tag jólléte fontos, kezeljünk mindenkit tisztelettel és méltósággal!

Ha egy tag szenved, az egész test szenved.

3. Azonosulás. A Bibliának sok mondanivalója van az érzelmeinkről, beleértve a depressziót is. Az ember könnyen tud azonosulni a Szentírásban szereplő olyan személyekkel, akik szomorúsággal, szorongással, csalódottsággal vagy haraggal küzdöttek.

Isten igéje nem szépíti meg ezeket az általános emberi megéléseket. Számos igeszakasz nyomasztó kétségbeesést, csüggedést, gyászt, stresszt és traumát ábrázol. A hit néhány hőse még öngyilkossági gondolatokkal is küzdött.

Beszéljünk ezekről a bibliai passzusokról, és imádkozzunk buzgón a depressziós emberekkel és a depressziós emberekért. Emlékeztessük őket, hogy az az Isten, aki Naomival, Dáviddal és Péterrel volt, mellettük is ott akar lenni. Ma is képes munkálkodni az életünkben, pontosan ahogyan a bibliai szereplők életében is tette.

A Szentírás kétségbeesésről és csüggedésről szóló legtöbb szakasza az Istennel való kapcsolatból származó reményre is rámutat. Keressük az alkalmat arra, hogy megosszuk ezt a reményt, kérjük a Szentlelket, hogy vezesse beszélgetéseinket!

4. Elmélkedés. A jelenlegi kutatási eredmények alátámasztják a Biblia tanítását, miszerint az Istennel való tartalmas, élő kapcsolat célt ad az embernek, és a depresszió fájdalmas hatásaival szemben ellenállóbbá teszi. A Biblia értelmet és reményt ad a sérült embernek. Isten azt akarja, hogy a gyermeke átélje szeretetét, melegségét, érzelmi kötődését.

5. Reagálás. Mindenkinek szüksége van rá, hogy megtapasztalja Jézus kegyelmét, könyörületes szívét. Gondoljunk úgy a sérült emberekre, mint egy hatalmas, gyakorlatilag kiaknázatlan missziós mezőre. Krisztus azért az emberért is meghalt, akinek sötét völgy mélyén vezet az útja.

Reagáljunk úgy az érzelmileg megfáradt és megterhelt emberre, ahogy Jézus tenné. Álljunk mellé érzelmileg biztonságos, egyben ítélkezésmentes módon – nyitott füllel és szívvel, úgy szolgáljuk és szeressük, ahogy Krisztus.

6. Megváltás. A Szentlélek örömét leli abban, hogy a megtörtséget áldássá alakítsa át. A kapcsolatban gyógyító, megváltó erő rejlik. Hozzunk létre biztonságot nyújtó, kis létszámú támogatócsoportot olyanok számára, akik gyásszal, depresszióval vagy egyéb problémával küzdenek. Ez sokat segíthet a depressziós embernek abban, hogy rájöjjön: nincs egyedül.

7. Továbbküldés. Végül pedig segítsünk az embereknek abban, hogy megkapják a szükséges segítséget. Tartsuk kéznél megbízható keresztyén tanácsadók elérhetőségét, akikhez az embereket irányíthatjuk. Tegyük elérhetővé ezeket az információkat a gyülekezeti tagoknak. A LifeWay Research megállapította, hogy míg a gyülekezetek 68 százaléka vezet ilyen listát, a családoknak csak 28 százaléka tud róla.

Emellett bátorítsuk a depresszióval küzdőket arra, hogy vegyenek részt alapos orvosi vizsgálaton, táplálkozzanak megfelelően, pihenjenek sokat, és mozogjanak.

A legtöbb depressziós ember olyan speciális kezeléssel gyógyul meg a leghatékonyabban, amely a pszichoterápiát és a megfelelő gyógyszeres kezelést egészséges, aktív, kegyelemmel teli közösséggel és támogató rendszerrel kombinálja.

Azonban ne adjuk le az embereket, és ne hagyjuk, hogy elhagyatottnak érezzék magukat. Maradjunk kapcsolatban velük, és továbbra is álljunk rendelkezésükre lelkigondozóként. Tudniuk kell, hogy a gyülekezetük szereti őket, és elérhető lesz számukra életútjukon.

Van olyan egyházi vezető, aki vonakodik belekeveredni a mentális betegségben szenvedők zűrös életébe. Nekünk azonban Jézus példáját kell követnünk, aki soha nem habozott, hogy belépjen egy-egy problémás ember életébe – beleértve bennünket is!

Az 1János 3,16 szerint: Jézus Krisztus „az életét adta értünk; ezért mi is tartozunk azzal, hogy életünket adjuk testvéreinkért.”

+ posts

Dr. Jared Pingleton az American Association of Christian Counselors egyesület mentálhigiénés igazgatója. Klinikai szakpszichológus, az Assemblies of God amerikai pünkösdi felekezet felszentelt lelkipásztora, és a felekezet Általános Tanácsának mentálhigiénés bizottságában szolgál. A „The Struggle Is Real: How to Care for Mental and Relational Health Needs in the Church” c. mű és hét másik könyv szerzője, illetve társszerzője.